2 Temmuz 2011 Cumartesi

Gerçek Müslüman

“Müslüman dosdoğrudur, dürüsttür, güvenilirdir. Kendisinden emin olunandır. Müslüman temizdir, sevgi doludur, her daim güler yüzlüdür.  Çalışkandır, boş durmaz. Kalp kırmaz, ağzından kötü söz çıkmaz. Asla yalan söylemez. Özü, sözü birdir.
Müslüman mütevazıdır, incedir; kul hakkı gözetir. Az yiyip az uyur. Az ama öz konuşur. Edeplidir, terbiyelidir, iyi bir ahlak üzeredir. Sabırlıdır, tevekkül eder. Tövbe eder. Şükreder. Kur’an-ı Kerim’i ve peygamberini (SAV) kendine kılavuz bilir, hayatını ona göre düzenler. Allah’ın emirlerine uyup yasakladıklarından uzak durur. Her işinde yalnızca O’nun (CC) rızasını gözetir. İşlerine Allah’ın adıyla başlar, O’nu (CC) çokça anar. Ölümü sık sık hatırlar. Ölmeden mezara girmeye çalışır. Âhiret hayatını düşünür. Allah’tan ümit kesmez, dua etmekten vazgeçmez.
Müslüman ölçülüdür, aşırıya kaçmaz. Ahlâkıyla çevresindekilere Allah’ı hatırlatır. İyiliği tavsiye edip çevresindekileri kötülükten alıkoyar. İbadetlerini düzgünce, ihlâsla yapmaya özen gösterir ve bundan zevk alır. Çevresindeki mahlûkata ve nefsine zulmetmez ancak nefsini de dinlemez.

Güzel düşünür, güzel bakar, güzel görür.
Yani; iyi, doğru, güzel ne varsa hepsi müslümanda toplanmıştır.
Kısaca Müslüman,  her haliyle, her hareketiyle kendine gıpta ettirendir.
Müslüman, yolu doğru olandır ya da Müslüman olan doğru yoldadır.”

Gerçek Müslüman tam da budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder